סולידריות עם דיויד שין

אנו עיתונאים אשר מבקשים להביע את חששותינו מול תביעת הדיבה שהוגשה נגד עמיתנו דיויד שין. הוא נתבע על ידי קצין ישראלי בכיר, ישראל זיו.

שין הוא עיתונאי ופרשן מוערך, עם ידע רב אודות החברה הישראלית, אשר חוקר באופן קבוע נושאים הקשורים לגזענות והפרות של זכויות אדם.

במהלך השנים, חקירות שנוהלו על ידי התקשורת הישראלית חשפו קשרים בין זיו לבין כמה מהמשטרים המכוערים ביותר בעולם.

הערותיו של שין לגבי זיו הגיעו בעקבות חקירה אותה ביצעו העיתונאים בערוץ 2 של הטלוויזיה, אשר פרסמו תמלילי שיחות בין זיו ושותפיו העסקיים בהם דיברו על שיקום תדמיתו של סאלווה קיר מאיארדיט, נשיא דרום סודן.

הדיונים אותם ערך זיו נערכו אחרי שהאו״ם חשף כי סאלווה קיר אישר לחיילים שהיו תחת פיקודו לאנוס נשים וילדים בקנה מידה נרחב. זיו והצוות שלו הציעו לנצל את אחת מקורבנות האונס ולהביא אותה לעצרת האו״ם כדי שסאלווה יוכל להטיל את פשעי המלחמה האלה על תרבות השבטים האפריקאים.

למרות שניתנה לזיו הזדמנות להכחיש את הדברים, הן על ידי ערוץ 2 והן על ידי גלי צה״ל, הוא בחר שלא לעשות כן.

במאמרו, כתב שין על הדרך בה מטפלת ישראל באפריקאים, וביקר את התנהלותו של זיו. על כך הוא נתבע, למרות שביקורת כזו מוגנת תחת הזכות החשובה של עיתונאים להעיר באופן הוגן אודות עניינים שיש בהם עניין לציבור.

זו לא הפעם הראשונה שזיו יוצא להשתיק עיתונאים.

אתר האינטרנט ״שיחה מקומית״ קיבל מזיו איומים בתביעה לאחר שדיווח על פעילותו.

ובצעד חריג ונדיר, עיתון ״הארץ״ הסיר מאתר האינטרנט שלו חמישה תחקירים שפורסמו בין השנים 2009 ל-2011 על פעילותו העיסקית של זיו בגינאה ובאבחזיה. ״הארץ״ גם נפרד מהכתב אשר פרסם את המאמרים הללו אחרי תלונות שהתקבלו מזיו, וכל זה נעשה בנסיבות אשר איש מהמעורבים לא מוכן לדבר עליהן.

ראוי לציין שחקירת ערוץ 2 חשפה דיונים בין זיו לבין החברה שלו, Global CST, לגבי דרכים לתמרן ולרמות את התקשורת אודות מדיניותו האכזרית של סאלווה קיר בדרום סודן. זיו מאמין, ככל הנראה, שעיתונאים קיימים על מנת לשרת את האינטרסים שלו ולא לפעול ככלבי שמירה עצמאיים מול כח והדרכים בהן הוא מנוצל.

כמו כן בולטת העובדה כי זיו לא תובע ארגונים גדולים כמו ערוץ 2 שפרסמו את הטענות המקוריות ואשר מצויידים היטב להגן על עצמם בבית המשפט. הוא בוחר לכוון את מאמציו כלפי עיתונאי עצמאי כדרך לאיים על עיתונאים אחרים. זו ההגדרה המילולים של תביעת SLAPP, ש”נועדה לצנזר, לאיים, ולהשתיק מבקרים על ידי העמסת הוצאות של הגנה משפטית עד שיזנחו את הביקורת שלהם או התנגדותם”.

חשוב לשמור על עקרון חופש העיתונות, וחשוב שזיו לא יוכל להשתמש בבתי המשפט כדרך לפטור את עצמו ואת עסקיו מבדיקה או מביקורת. מהסיבה הזו, אנחנו עומדים בסולידריות עם דיויד שין וקוראים לבית המשפט לבטל את התביעה שהוגשה נגדו.

חתומים: – עלי אבו נעימה – בן אהרנרייך – אנטוני לאוונשטיין 
כריס הדג’ס – עיתונאים קנדים בעד חופש ביטוי – ועוד 100+ 

:עיתונאיות ועיתונאים, הוסיפו את שמיכם

Advertisements